Aktualności – Edukacja i nauka

Wtorek, 13-01-2015 15:40
Spośród ponad 20 000 uczniów wyłoniono 1251 zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas zawodów szkolnych Olimpiady Przedsiębiorczości. W kolejnym, marcowym etapie rozgrywek zawodnicy rywalizować będą o awans do finału, w którym na zwycięzców czekają indeksy publicznych uczelni ekonomicznych i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zawody szkolne rozgrywane były 4 grudnia 2014 r. w 1102 szkołach w całej Polsce. Oficjalne wyniki eliminacji szkolnych ogłoszono 12 stycznia br. Jednak system elektronicznych protokołów, do którego dostęp mają komisje szkolne, umożliwił wcześniejsze podanie wyników szacunkowych, opublikowanych już 5 dni po zawodach szkolnych. Dzięki temu uczniowie mający szansę na kwalifikację do etapu okręgowego Olimpiady mogli od razu rozpocząć intensywne przygotowania.
Zawody okręgowe odbędą się 5 marca br. w pięciu publicznych uczelniach ekonomicznych – Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetach Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Zawodnicy rozwiążą test z zakresu ekonomii, zarządzania i praktyki biznesowej,
a także zagadnień związanych z tegorocznym hasłem zawodów tj. „Zarządzanie zmianą”. Ci, którzy wypadną w nim najlepiej będą pracować w grupach nad studiami przypadku. Ostatnim etapem rozgrywek będą prezentacje przed Komisją. Do finału zaproszonych zostanie po 10 osób z każdego z pięciu okręgów.
Już na etapie okręgowym dla zawodników i szkół przygotowano nagrody. Zawodnicy otrzymają prawo udziału w specjalnym kursie e-learningowym nt. rozwijania własnej firmy oraz otrzymają wartościowe publikacje. Natomiast szkoły zawodników eliminacji okręgowych wezmą udział w losowaniu nagrody specjalnej Olimpiady – wysokiej klasy tablicy interaktywnej do prowadzenia zajęć multimedialnych, ufundowanej przez firmę Plagiat.pl. Wszystkie te szkoły otrzymają również od Plagiat.pl kupon rabatowy uprawniający do 50% zniżki na roczną licencję systemu antyplagiatowego „Antyściąga” i wdrożenie systemu.
Z listą osób zakwalifikowanych do eliminacji okręgowych oraz z testem eliminacji szkolnych można zapoznać się na stronie: www.olimpiada.edu.pl


Olimpiada jest ogólnopolskim, trzyetapowym konkursem dla uczniów szkół, w których nauka kończy się maturą. Promuje przedsiębiorczość wśród młodych ludzi i zachęca ich do zdobywania wiedzy
o gospodarce. Tegoroczne zawody odbywają się pod hasłem przewodnim „Zarządzanie zmianą”.
Uczelnie ekonomiczne, które współorganizują Olimpiadę: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu przewidziały znaczne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia dla finalistów i laureatów. Najlepsi zawodnicy otrzymają ponadto atrakcyjne nagrody rzeczowe – wysokiej klasy sprzęt cyfrowy.
Uhonorowani zostaną także nauczyciele i szkoły. Dla opiekunów laureatów przygotowano równie cenne nagrody rzeczowe, jak dla ich podopiecznych. Szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji przygotowujących do kolejnej edycji zawodów.
Wyniki Olimpiady już od czterech lat uwzględniane są w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”.
Olimpiada dofinansowana jest ze środków Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Partnerów Strategicznych Olimpiady, oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronami medialnymi są „Głos Nauczycielski”, Perspektywy.pl, NBPortal oraz Interklasa.

Więcej informacji udziela Biuro Olimpiady Przedsiębiorczości (tel. 22 564 9725, biuro@olimpiada.edu.pl).

Tagi: e-learning | Olimpiada Przedsiębiorczości | przedsiębiorczość, konkurs

Przeglądali również:

(2013), Konkurencyjnosc tract-of-landow Polski Wschodniej, Pitwin Retrieved on 30.3.2014 from: https://www.pitwin.edu.pl/attachments/1053_019%20czudec.pdf